Osiemnastu śląskich księży, którzy przed laty lub całkiem niedawno pojechali do pracy duszpasterskiej za granicą, zjechało się do Wodzisławia Śl.-Kokoszyc. - Witajcie w domu! - przywitał ich abp Wiktor Skworc.

Spotkali się księża archidiecezji katowickiej, którzy pojechali "na eksport" do innych państw Europy, w których dramatycznie brakuje kapłanów. Chrzczą, udzielają rozgrzeszenia i sprawują Najświętszą Ofiarę na rozległych obszarach Rosji, na Ukrainie, w Czechach, w Austrii, w Niemczech, we Francji i w Anglii.

W Wodzisławiu Śląskim-Kokoszycach ci śląscy księża uczestniczą w rekolekcjach, które prowadzi dla nich biskup Marek Szkudło.

W środę 24 listopada spotkał się z nimi także arcybiskup Wiktor Skworc. - Witacie w domu! - przywitał ich.

Ambasadorzy bez kosztów
W homilii mówił o męczennikach, których krew we wszystkich czasach jest zasiewem chrześcijan. Zwrócił uwagę, że aktualnie Kościół w Azji rozwija się najbardziej w Korei Południowej i w Wietnamie. Mówił też o śląskim męczenniku, beatyfikowanym 20 listopada ks. Janie Masze.

Na koniec homilii zwrócił się bezpośrednio do obecnych w kaplicy ośrodka rekolekcyjnego w Kokoszycach: - Kościół z natury jest misyjny. Dobrze jest, kiedy zjawia się misjonarz, kiedy ktoś odkrywa swoje powołanie w powołaniu i mówi: "Jestem gotów iść", "Proszę mnie posłać". Kościół katowicki was posłał i za to wam serdecznie dziękuję - powiedział. - Wasza posługa, zwłaszcza w krajach Europy Zachodniej, ma dwie płaszczyzny. Pierwszą jest oczywiście płaszczyzna religijna, posługi duszpasterskiej, budowania Kościoła, sakramentalna. Ale też, moi drodzy, pracujecie dla ojczyzny. Nasz kraj jest wdzięczny tym najlepszym ambasadorom Polski, którzy nie generują kosztów Ministerstwu Spraw Zagranicznych - dodał.

Ocalicie wasze życie
Arcybiskup katowicki zwrócił uwagę na słowa Jezusa z dzisiejszej Ewangelii: "Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze życie".

- Wytrwałość to jest proces. Wytrwałość to jest coś, co się zdobywa - skomentował. Wyjaśnił, że naszą przyszłość rozstrzygamy naszą wiernością dzisiaj. - Proszę, żebyście byli codziennie wierni. Tak się dochodzi do wytrwałości, która ocala nasze życie. Więc módlmy się za siebie nawzajem, żebyśmy byli codziennie wierni. Tak ocalimy nasze życie i zyskamy życie wieczne.

W rekolekcjach w Wodzisławiu Śląskim-Kokoszycach uczestniczą: ks. Stefan Wylężek - rektor Polskiej Misji Katolickiej w Anglii (rocznik święceń 1973), ks. Bogdan Kołodziej z Anglii (rocznik święceń 2007), ks. Roman Przybyłek z Niemiec (rocznik święceń 1982), ks. Bernard Grabowski z Austrii (1992), ks. Damian Frysz (1989), ks. Leszek Bednarczyk z Austrii (1989), ks. Łukasz Walaszek z Austrii (2010), ks. Jacek Kocur z Ukrainy (1994), ks. Bartłomiej Sajdok z Ukrainy (2010), ks. Tomasz Labus z Ukrainy (1998), ks. Andrzej Labus z Francji (1994), ks. Ireneusz Brach z Francji (1997), ks. Adam Wijata z Francji (1994), ks. Dariusz Trzaskalik z Czech (2011), ks. Janusz Blaut z Rosji (1982), ks. Marcin Chmielewski z Czech (2002), ks. Jarosław Zygmunt z Czech (2002), ks. Rafał Kaca z Czech (2008).

Najnowsze

17 sierpień 2022

Antoni Piechniczek otrzyma nagrodę Lux ex Silesia

Wybitny trener Antoni Piechniczek, otrzyma nagrodę arcybiskupa katowickiego Lux ex Silesia.

17 sierpień 2022

W pójściu za Chrystusem jest porządek

O misji głoszenia Ewangelii we współczesnym świecie mówił 17 sierpnia w homilii...

15 sierpień 2022

555 lat kościoła świętują Łaziska Rybnickie

555-lecie swojego przepięknego, drewnianego kościoła świętuje parafia Łaziska Rybnickie. W uroczystości wziął...

13 sierpień 2022

Zaproszenie do Piekar

Metropolita katowicki zaprasza do udziału w tegorocznej pielgrzymce kobiet i dziewcząt do...

06 sierpień 2022

Dobrze, że jesteście

77. Archidiecezjalna Piesza Rybnicka Pielgrzymka na Jasną Górę dotarła do celu. Pątników...

03 sierpień 2022

Pielgrzymka Rybnicka w drodze Jasną Górę

77 Rybnicka Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła dziś rano z Bazyliki św...