Abp Wiktor Skworc rozdał dyplomy stypendialne młodzieży w ramach Funduszu Stypendialnego im. bł. ks. Emila Szramka. Spotkał się z nimi w Ośrodku Spotkań i Formacji w Brennej, gdzie przeżywają swoje rekolekcje.

Rozdanie dyplomów poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem metropolity katowickiego celebrowanej w kaplicy Domu Rekolekcyjnego Tabor. W homilii arcybiskup nawiązał do myśli przewodniej rekolekcji: „Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi”. - Bądźcie ludźmi pokoju. To zadanie wynika z Eucharystii, w której uczestniczymy i jesteśmy posłani w pokoju Chrystusa – zachęcał młodych abp Skworc.

Nawiązał także do słów papieża Jana XXIII. - Konieczne jest rozbrojenie serca, którego należy dokonać w odniesieniu do relacji z sobą samym i drugim człowiekiem – podkreślił, wskazując na rolę sakramentu pokuty i pojednania, który jest sposobem odzyskiwania pokoju.

Metropolita przekonywał stypendystów, że każdy odgrywa niepowtarzalną rolę na scenie życia. -  Pozwalajcie prowadzić się Duchowi Świętemu. Rozwijajcie wasze talenty i zdolności – apelował.  Kaznodzieja przypomniał również, że środki na stypendia pochodzą w dużej części z ofiar składanych przez  młodych ludzi, podczas  Mszy z udzielaniem sakramentu bierzmowania. W ten sposób młodzi pomagają młodym.

Celem Funduszu jest podnoszenie szans edukacyjnych młodzieży z terenu archidiecezji katowickiej przez udzielanie stypendiów, umożliwiającym zdolnym i pracowitym uczniom oraz studentom pochodzącym z ubogich rodzin uczęszczanie do szkół i uczelni o wysokim poziomie oraz rozwijanie swoich zdolności i talentów. Pozwala im to zdobyć wykształcenie umożliwiające w przyszłości różnych funkcji w życiu społecznym, gospodarczym, politycznym i kulturalnym.

– Adresatami stypendiów udzielanych przez Fundusz są zdolni i pracowici uczniowie ostatnich klas szkoły podstawowej, wszystkich klas szkół ponadpodstawowych oraz studenci pierwszego roku wyższych uczelni, których średni ocen wynosi minimum 4,5, a dochód nie przekracza w której wysokość dochodu na jedną osobę nie przekracza 1536 zł – tłumaczy ks. Robert Kaczmarek, przewodniczący Kapituły Funduszu.

W roku szkolnym 2022/2023 z pomocy materialnej Archidiecezji Katowickiej korzystać będzie 79 młodych ludzi z 35 parafii naszej archidiecezji. Kwota stypendium wynosi od 100 do 350 z. miesięcznie. Fundusz Stypendialny im. bł. Ks. Emila Szramka działa w ramach Katolickiej Fundacji Młodzi dla Młodych. Na uroczystościach w Brennej obecny był również jej prezes – ks. Bogdan Kania.

Najnowsze

29 listopad 2022

Stoicie na straży ludzkiego życia i środowiska naturalnego

- Dziś, i warto by o tym wiedziała cała Polska, górnicy nie...

27 listopad 2022

Parafia jest ważna

W krypcie katowickiej katedry metropolita katowicki wygłosił słowo podczas adwentowego dnia skupienia...

26 listopad 2022

Adwentowy Dzień Skupienia dla księży

W krypcie katowickiej katedry Chrystusa Króla odbył się pierwszy z dni skupienia...

25 listopad 2022

Spotkanie Fundacji Maksymiliana Kolbego

W dniach 24-25 listopada w Berlinie odbyło się coroczne spotkanie Fundacji Maksymiliana...

25 listopad 2022

Ten program duszpasterski to pierwsza propozycja skierowana stricte do rodzin

Archidiecezjalna Doradczyni Życia Rodzinnego z Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Katowickiej zachęcała do...

20 listopad 2022

Zapamiętajmy słowa Dobrego Łotra

O tym, że w naszym świecie, w którym nic nie jest pewne...