Abp Wiktor Skworc rozdał dyplomy stypendialne młodzieży w ramach Funduszu Stypendialnego im. bł. ks. Emila Szramka. Spotkał się z nimi w Ośrodku Spotkań i Formacji w Brennej, gdzie przeżywają swoje rekolekcje.

Rozdanie dyplomów poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem metropolity katowickiego celebrowanej w kaplicy Domu Rekolekcyjnego Tabor. W homilii arcybiskup nawiązał do myśli przewodniej rekolekcji: „Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi”. - Bądźcie ludźmi pokoju. To zadanie wynika z Eucharystii, w której uczestniczymy i jesteśmy posłani w pokoju Chrystusa – zachęcał młodych abp Skworc.

Nawiązał także do słów papieża Jana XXIII. - Konieczne jest rozbrojenie serca, którego należy dokonać w odniesieniu do relacji z sobą samym i drugim człowiekiem – podkreślił, wskazując na rolę sakramentu pokuty i pojednania, który jest sposobem odzyskiwania pokoju.

Metropolita przekonywał stypendystów, że każdy odgrywa niepowtarzalną rolę na scenie życia. -  Pozwalajcie prowadzić się Duchowi Świętemu. Rozwijajcie wasze talenty i zdolności – apelował.  Kaznodzieja przypomniał również, że środki na stypendia pochodzą w dużej części z ofiar składanych przez  młodych ludzi, podczas  Mszy z udzielaniem sakramentu bierzmowania. W ten sposób młodzi pomagają młodym.

Celem Funduszu jest podnoszenie szans edukacyjnych młodzieży z terenu archidiecezji katowickiej przez udzielanie stypendiów, umożliwiającym zdolnym i pracowitym uczniom oraz studentom pochodzącym z ubogich rodzin uczęszczanie do szkół i uczelni o wysokim poziomie oraz rozwijanie swoich zdolności i talentów. Pozwala im to zdobyć wykształcenie umożliwiające w przyszłości różnych funkcji w życiu społecznym, gospodarczym, politycznym i kulturalnym.

– Adresatami stypendiów udzielanych przez Fundusz są zdolni i pracowici uczniowie ostatnich klas szkoły podstawowej, wszystkich klas szkół ponadpodstawowych oraz studenci pierwszego roku wyższych uczelni, których średni ocen wynosi minimum 4,5, a dochód nie przekracza w której wysokość dochodu na jedną osobę nie przekracza 1536 zł – tłumaczy ks. Robert Kaczmarek, przewodniczący Kapituły Funduszu.

W roku szkolnym 2022/2023 z pomocy materialnej Archidiecezji Katowickiej korzystać będzie 79 młodych ludzi z 35 parafii naszej archidiecezji. Kwota stypendium wynosi od 100 do 350 z. miesięcznie. Fundusz Stypendialny im. bł. Ks. Emila Szramka działa w ramach Katolickiej Fundacji Młodzi dla Młodych. Na uroczystościach w Brennej obecny był również jej prezes – ks. Bogdan Kania.

Najnowsze

29 czerwiec 2022

Niech drogi waszego życia prowadzą zawsze do świątyni

Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła świętowała 120. rocznicę konsekracji kościoła –...

26 czerwiec 2022

Apelujemy o umocnienie rzemiosła w strukturze gospodarczej naszego kraju

Po raz 41. rzemieślnicy i przedstawiciele małych przedsiębiorstw spotkali się na Jasnej...

26 czerwiec 2022

Troska o siebie i wzajemne relacje warunkiem budowania lepszych miast

W niedzielę abp koadiutor przewodniczył odprawianej w kościele mariackim Mszy w intencji...

26 czerwiec 2022

XIV Msza na wodzie na Zalewie Rybnickim

Wokół ołtarza, kołyszącego się na falach Jeziora Rybnickiego, zgromadziły się jachty i...

25 czerwiec 2022

16 i 17 diakon stały w archidiecezji katowickiej

Marek Dytkowski i Marek Hadalski to dwaj wyświęceni w parafii NMP Matki...

24 czerwiec 2022

Jest 15. diakon stały w archidiecezji katowickiej

Krzysztof Jamrozy, mąż Urszuli, ojciec Marysi, przyjął 23 czerwca w Mysłowicach święcenia...