W związku ze stanową pielgrzymką do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości społecznej metropolita katowicki przygotował tradycyjne słowo społeczne do kobiet.

Przypominając o ostatnich wypadkach górniczych, zapewnił o trwającej modlitwie w intencji ofiar oraz ich rodzin. - Drogie wdowy, matki, córki i synowie, gdy niesiecie ciężar i ból dramatycznego doświadczenia nagłego odejścia bliskich, otaczamy was stale naszą modlitwą i duchową bliskością – zaznaczył.

W pozdrowieniu zwrócił uwagę także na osoby życia konsekrowanego, którym podziękował za modlitwę i służbę Kościołowi poprzez świadectwo życia według rad ewangelicznych.

Przeszłość i przyszłość
Arcybiskup zapowiedział, że 7 listopada br. przypada 100. Rocznica ustanowienia przez Stolicę Apostolską Administratury Apostolskiej w Katowicach, która dała początek powołanej dwa lata później diecezji śląskiej.

Nawiązując do obchodzonej w tym roku 100. Rocznicy przyłączenia Górnego Śląska do II Rzeczpospolitej, podkreślił, że cichymi bohaterkami tych wydarzeń były żony, matki, siostry powstańców i żołnierzy. - Podczas zawieruchy wojennej i powojennej, pod nieobecność mężczyzn, to one wzięły na siebie odpowiedzialność za losy rodzin i ich przetrwanie, wzięły na siebie także odpowiedzialność za wiarę i za Kościół – podkreślił.

Światła i drogowskazy
Nawiązując do aktualnych kwestii społecznych, metropolita katowicki przywołał kilka kobiet, które jego zdaniem stały się „szczególnym światłem i drogowskazem w dzisiejszych czasach”.

Arcybiskup zwrócił uwagę na św. Teresę Benedyktę od Krzyża, czyli dr Edyta Stein - żydówka i karmelitanka, która „jako filozof uczciwie szukała prawdy i znalazła ją w Jezusie Chrystusie”. W tym roku przypada 80. Rocznica jej męczeńskiej śmierci w obozie w Auschwitz.

W opinii metropolity postawa tej świętej Kościoła przypomina, że wobec zła nie wolno milczeć. - Trzeba krytycznie patrzeć na rzeczywistość, że trzeba reagować i zagrożenia nazywać po imieniu, zwłaszcza wtedy, gdy dochodzi do naruszenia miłości i sprawiedliwości społecznej, do zderzenia z przyjętymi normami prawa międzynarodowego; do odejścia od zasady, że „pacta sunt servanda”, a zawarte porozumienia i traktaty zrywa się przemocą, siłą armat i nalotów – zaapelował.

Wśród wymienionych kobiet znalazły się także siostry elżbietanki z siostrą Marią Paschalis Jahn na czele, zamordowane w większości w obronie czystości własnej oraz powierzonych ich opiece chorych, starszych i dziewcząt z rąk radzieckich żołnierzy Armii Czerwonej. - Dzisiaj wrocławskie błogosławione, przypominając wszystkie kobiety, ofiary wojen, przemocy i gwałtów, uczą nas, że nie wolno się poddawać. Że są wartości, za które trzeba być gotowym życie dać czy to w codziennej, ofiarnej służbie, czy to nawet w heroicznym oporze wobec zła – zaznaczył.

Mówiąc o konieczności obrony życia i rodziny, arcybiskup przestawił bł. Mariannę Biernacką, która oddała życie w miejsce swojej synowej i jej nienarodzonego dziecka. Została rozstrzelona wraz ze swoim synem w czasie II wojny światowej. - Jej postać to wzór kobiety całkowicie oddanej życiu; wzór tym bardziej ważny dzisiaj, gdy niektóre prądy myślowe, w tym różne postacie feminizmu, skłaniają do postrzegania macierzyństwa jako swoistego ograniczenia narzuconego kobiecie. Świadectwo życia i ofiarnej śmierci „błogosławionej teściowej” uczy obrony życia od naturalnego poczęcia, aż po naturalną śmierć – podkreślił.

W obronie życia
Arcybiskup podziękował pątniczkom „za każdy gest obrony życia, chociażby przez duchową adopcję; za wspieranie i życzliwe towarzyszenie kobietom w stanie błogosławionym i za udzielanie pomocy uchodźcom”. - Po Europie rozlała się fala uchodźców. Większości z nich – a mówimy tu o ponad 5 milionach osób - udzieliliśmy przynajmniej czasowej gościny. Media mówią, że zostaliśmy „mocarstwem humanitarnym”, bo nie budujemy dla nich obozów, tylko otwieramy serca i domy;

Wśród aktualnych kwestii społecznych arcybiskup zwrócił uwagę na rosnącą inflację i niebezpieczeństwo recesji gospodarczej. Podkreślił, że sytuacja, w której żyjemy, „wzywa do oszczędności i do promowania aktywności gospodarczej” opartej o „przejrzyste i stabilne prawodawstwo”. - Cnota umiarkowania i powściągliwości wołają o ponowne odkrycie i przeżywanie – zaznaczył.

W kontekście katastrofy ekologicznej rzeki Odry zachęcił do odczytania na nowo wskazań papieża Franciszka zawartych w encyklice „Laudato si”. - Wiele jest jeszcze do zrobienia w zakresie naszej odpowiedzialności – tej politycznej, gospodarczej i osobistej - za świat przez Boga stworzony – powiedział.

Na zakończenie metropolita podkreślił, że kobiety mają wiele do ofiarowania społeczeństwu. - Macierzyństwo nie ogranicza się do funkcji biologicznej i wychowawczej, ale sięga głębiej - polega na „rodzeniu” w sensie duchowym. Ktoś powiedział, że mężczyźni uczestniczą w wojnie w obronie domów, ale to kobiety odbudowują je na powojennych zgliszczach. Same wojen nie prowadzą; stają się jej pierwszymi ofiarami; one i dzieci, co pokazuje dramat ukraińskiej ludności cywilnej – powiedział.

Poprosił o dalszą wytrwałość „w budowaniu, czasem na ruinach współczesności domów - domowych kościołów, pełnych dobra, pokoju, światła i wiary”. - Przykładem i świadectwem wiary wychowujcie dzieci w miłości i w poczuciu odpowiedzialności za społeczeństwo i Kościół. To w waszych rękach są przyszłe powołania do kapłaństwa i życia zakonnego, których tak bardzo dzisiaj potrzeba. Przejawem miłości niech będzie wzajemna solidarność i wsparcie okazywane sobie nawzajem w trudnych momentach życia. Każdy z tych, z pozoru niewielkich gestów, stanowi ogromny krok na drodze wskazywanej przez Maryję, na drodze naśladowania Jej Syna, Jezusa Chrystusa – zapewniał.

Najnowsze

25 kwiecień 2024

Podsumowanie Dnia Dobra organizowanego przez Caritas Archidiecezji Katowickiej

- Coraz więcej osób zaczyna czuć, że to jest święto wolontariatu -...

23 kwiecień 2024

Bp Artur Ważny nowym biskupem diecezji sosnowieckiej [aktualizacja]

Do momentu jej kanonicznego objęcia, które będzie miało miejsce 8 maja, administratorem...

20 kwiecień 2024

Wszyscy jesteśmy podarowani

List abp. Adriana Galbasa do księży z okazji Światowego Dnia Modlitw o...

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.