- Pośród wielu postulatów strajkujących robotników był ten o wolnej sobocie i o wolnej niedzieli. Dzisiaj już o tym wielu zapomniało, usiłując walczyć z wolną niedzielą dla każdego - mówił bp Grzegorz Olszowski na Mszy św. w 42. rocznicę podpisania porozumienia jastrzębskiego.

Msza św. odbyła się w kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju. Wziął w niej udział premier Mateusz Morawiecki.

W homilii biskup pomocniczy z Katowic Grzegorz Olszowski mówił o apostołach, którzy - idąc wśród zbóż - zrywali kłosy i jedli, wykruszając ziarna rękami. Faryzeusze byli tym oburzeni. - Otóż szabat stał się największą świętością dla faryzeuszów. Skupiało się na nim wszystko. Zachwiany został porządek. Jeśli bowiem ustanowione przez Boga prawo zmieniamy na nasze ludzkie ustalenia z całym systemem przybudówek, które stają się ważniejsze od Niego samego, wtedy zaczynamy się gubić. Ironizując nieco: mając pod nosem chleb, umieramy z głodu, bo ustaliliśmy sobie "pod karą śmierci", że jego spożycie jest zbezczeszczeniem szabatu. Jeśli Bóg w naszym życiu, narodzie, państwie będzie na pierwszym miejscu, to będziemy naprawdę wolni. Bogu chodzi o prawdziwe dobro człowieka! - powiedział.

Przypomniał, że porozumienie jastrzębskie zostało podpisane 3 września 1980 r. w Jastrzębiu-Zdroju przy Kopalni Węgla Kamiennego "Manifest Lipcowy" (obecnie "Zofiówka") przez Komisję Rządową i Prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Jest zaliczane do porozumień sierpniowych. Porozumienie objęło 56 zakładów pracy tworzących Międzyzakładowy Komitet Strajkowy przy KWK "Manifest Lipcowy". - Jest wezwaniem do poszanowania wolności, szacunku i godności człowieka, do przestrzegania jego praw w duchu miłości - powiedział bp Olszowski.

Mówił też, że pośród wielu postulatów strajkujących robotników był ten o wolnej sobocie i o wolnej niedzieli. - Dzisiaj już o tym wielu zapomniało, usiłując walczyć z wolną niedzielą dla każdego - zauważył. Przypomniał słowa Jana Pawła II z encykliki "Dies Domini": "Tak więc dzień odpoczynku zawdzięcza swój charakter przede wszystkim temu, ze Bóg go »pobłogosławił« i »uświęcił«, to znaczy oddzielił od pozostałych dni, aby był pośród nich »dniem Pańskim«. (...) Do Boga należą czas i przestrzeń. On nie jest Bogiem jednego tylko dnia, ale wszystkich dni człowieka. (...) Jeśli zatem Bóg »uświęca« siódmy dzień szczególnym błogosławieństwem, tak że staje się on »Jego dniem« w pełnym tego słowa znaczeniu, to należy to rozumieć właśnie w kontekście tej głębokiej dynamiki dialogu przymierza (...). Jest to dialog miłości".

Biskup Olszowski cytował słowa św. Pawła z Pierwszego Listu do Koryntian: "niech nikt w swej pysze nie wynosi się nad drugiego. Któż będzie cię wyróżniał? Cóż masz, czego byś nie otrzymał? A jeśli otrzymałeś, to czemu się chełpisz, tak jakbyś nie otrzymał?". - Sprawiedliwość domaga się uznania drugiego człowieka za równego sobie. Równi i równiejsi są produktem totalitaryzmów - skomentował.

Zacytował słowa papieża Franciszka: "Decydujące znaczenie dla nas wszystkich ma odkrycie na nowo piękna bycia dziećmi Bożymi". - Ta godność sprawia, że wszelkie różnice między ludźmi stają się drugorzędne - powiedział.

Cytował dalej Franciszka: "Jest tak wielu ludzi, miliony, którzy nie mają prawa do jedzenia, nie mają prawa do edukacji, nie mają prawa do pracy: są to nowi niewolnicy, są to ci, którzy znajdują się na peryferiach, którzy są wykorzystywani. Nawet dzisiaj istnieje niewolnictwo: zastanówmy się nad tym trochę. Odmawiamy tym ludziom ludzkiej godności. Ostatecznie równość w Chrystusie przezwycięża różnice społeczne...". - Słowa papieża ukazują, jak porozumienie jastrzębskie jest aktualne i w naszych czasach, gdyż broni godności człowieka i równości między ludźmi - stwierdził bp Olszowski. - Uczestnicząc w tej Eucharystii w rocznicę podpisania porozumienia jastrzębskiego, wzywajmy Chrystusa, aby był w centrum naszych codziennych aktywności i odpoczynku, aby On sam pozwolił nam zaspokajać głód chleba upieczonego z mąki, a więc zapewnić godziwy, sprawiedliwy byt na ziemi, ale i pozwolił nam też zaspokoić ten głód duchowy, napełniając nas swoim słowem i swoją eucharystyczną obecnością na drodze do osiągnięcia prawdziwej wolności dzieci Bożych! - powiedział.

Najnowsze

25 kwiecień 2024

Podsumowanie Dnia Dobra organizowanego przez Caritas Archidiecezji Katowickiej

- Coraz więcej osób zaczyna czuć, że to jest święto wolontariatu -...

23 kwiecień 2024

Bp Artur Ważny nowym biskupem diecezji sosnowieckiej [aktualizacja]

Do momentu jej kanonicznego objęcia, które będzie miało miejsce 8 maja, administratorem...

20 kwiecień 2024

Wszyscy jesteśmy podarowani

List abp. Adriana Galbasa do księży z okazji Światowego Dnia Modlitw o...

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.