- Trwamy w modlitwie o beatyfikację ks. Franciszka i czekamy na wyniki śledztwa, które mogą mieć wpływ na dalszy przebieg procesu beatyfikacyjnego. To nie ulega wątpliwości - powiedział abp Wiktor Skworc na Mszy św. w rocznicę śmierci ks. Blachnickiego.

Ksiądz Franciszek Blachnicki, założyciel Ruchu Światło-Życie, zmarł nagle 27 lutego 1987 r. w Carlsbergu w Niemczech. Okoliczności jego śmierci są wciąż niejasne. Doszło do niej po spotkaniu z dwojgiem agentów Służby Bezpieczeństwa Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

W rocznicę śmierci ks. Blachnickiego w katowickiej katedrze, której mury doskonale go pamiętają, odbyła się Msza św. w intencji jego beatyfikacji. Wzięło w niej udział wielu dawnych i dzisiejszych oazowiczów.

Mszy św. przewodniczył arcybiskup katowicki Wiktor Skworc. W czasie homilii wyraził przekonanie, że ks. Blachnicki już jest błogosławiony u Ojca. – Bardzo pragniemy, żeby został też uznany błogosławionym przez wspólnotę Kościoła. Po ludzku uczyniliśmy wszystko, żeby tak się stało, dlatego z cierpliwością i ufnością odmawiamy modlitwę o beatyfikację – powiedział.

Mamy prawo do prawdy
Wspominał dzień złożenia positio – dokumentu opisującego życie sługi Bożego na potrzeby procesu beatyfikacyjnego – w watykańskiej kongregacji do spraw świętych. Działo się to 27 lutego 2013 roku. Positio przyjął ówczesny prefekt kongregacji, kard. Amato. – Powiedział, że każdy święty ma swój czas. Więc czekamy cierpliwie na czas Sługi Bożego Franciszka. Jednocześnie cieszymy się, że nadszedł czas właściwy dla błogosławionego ks. Jana Franciszka Machy i dla rodziny Ulmów. Ponadto, moi drodzy, modlimy się i czekamy na wyniki śledztwa, jakie w sprawie okoliczności śmierci sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego prowadzi pion śledczy IPN – podkreślił abp Skworc.

Zacytował też komunikat ze strony internetowej IPN: „Śledztwo w sprawie zabójstwa ks. Franciszka Blachnickiego zostało podjęte na nowo w dniu 21 kwietnia 2020 roku. Na obecnym etapie śledztwa działania prokuratora zmierzają do procesowej weryfikacji okoliczności śmierci ks. Franciszka Blachnickiego, w szczególności odnoszących się do jej przyczyny i mechanizmu”.

Przytoczył słowa śp. Janusa Kurtyki, który jako prezes IPN w 2010 r. zginął w Smoleńsku: „Wolni ludzie w wolnym kraju mają prawo do prawdy historycznej o swojej najnowszej historii”. – Czekamy więc na prawdę o historii życia Sługi Bożego Franciszka, szczególnie prawdy dotyczącej finału, odejścia z tego świata, bo do tej prawdy jako społeczeństwo i Kościół mamy prawo. Czekamy na prawdę opartą o fakty i wyniki prowadzonego śledztwa. Mamy prawo poznać przyczyny i mechanizmy – powiedział abp Skworc. – Trwamy w modlitwie o beatyfikację ks. Franciszka i czekamy na wyniki śledztwa, które mogą mieć wpływ na dalszy przebieg procesu beatyfikacyjnego. To nie ulega wątpliwości – podkreślił.

Budujcie Kościół - wspólnotę
Arcybiskup Skworc nawiązywał w homilii do myśli ks. Franciszka Blachnickiego. Zapraszał zgromadzonych, żeby w Wielkim Poście 2023 kontynuowali swoje osobiste zaangażowanie w budowanie Kościoła: domowego, parafialnego, w archidiecezji. – Kościoła, który jest naszym wspólnym domem. Powinna was cechować wierność Bożemu słowu i Eucharystii. Niech płonie w was pragnienie urzeczywistnienia Kościoła rozumianego tak, jak uczy Sobór Watykański. Budujcie niestrudzenie Kościół - wspólnotę. I pamiętajcie o poleceniu, które dziś padło z ust Boga przez Mojżesza: „Bądźcie świętymi” – powiedział.

Ksiądz Franciszek Blachnicki urodził się 24 marca 1921 roku w Rybniku. Młodość spędził w Tarnowskich Górach. W czasie II wojny światowej działał w konspiracji i wpadł w ręce Niemców. Trafił do obozu Auschwitz. Niemiecki sąd wydał na niego wyrok śmierci. W czasie oczekiwania na jego wykonanie w katowickim więzieniu na Mikołowskiej przeżył głębokie duchowe doświadczenie. Ponieważ Niemcy nie wykonali na nim kary śmierci w ciągu stu dni, zgodnie z ich prawem wyrok zamieniono mu na więzienie.

Po wojnie został księdzem. Założył Krucjatę Wstrzemięźliwości – pierwszy masowy i oddolny, niezależny od władzy ruch w całym bloku komunistycznym. Przystąpiło do niego 100 tys. osób. Zaniepokojone władze w 1960 r. rozbiły Krucjatę Wstrzemięźliwości. A ks. Franciszek Blachnicki, który opisał tę likwidację, trafił za kraty „za rozpowszechnianie fałszywych wiadomości o prześladowaniu Kościoła w Polsce”. Siedział w tym samym więzieniu na Mikołowskiej w Katowicach, w którym za walkę o Polskę trzymali go Niemcy.

Dziełem, które najbardziej zmieniło Polskę, jest jednak założony przez niego później Ruch Światło-Życie. Miał on wpływ na ukształtowanie jako chrześcijan setek tysięcy ludzi w Polsce. Inspirował też kardynała Karola Wojtyłę – przyjaciela Oazy.

Grób ks. Franciszka Blachnickiego znajduje się w kościele pw. Dobrego Pasterza w Krościenku n. Dunajcem.

Najnowsze

25 kwiecień 2024

Podsumowanie Dnia Dobra organizowanego przez Caritas Archidiecezji Katowickiej

- Coraz więcej osób zaczyna czuć, że to jest święto wolontariatu -...

23 kwiecień 2024

Bp Artur Ważny nowym biskupem diecezji sosnowieckiej [aktualizacja]

Do momentu jej kanonicznego objęcia, które będzie miało miejsce 8 maja, administratorem...

20 kwiecień 2024

Wszyscy jesteśmy podarowani

List abp. Adriana Galbasa do księży z okazji Światowego Dnia Modlitw o...

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.