- Diecezje nie grzeszą, diecezje nie popełniają przestępstw. Grzeszą ludzie, przestępstwa popełniają ludzie. Grzesznik musi się skonfrontować ze swoich grzechem, nawrócić, opamiętać się, naprawić popełnione zło - mówił w Radiu eM metropolita katowicki, arcybiskup Adrian Galbas.- Jeżeli grzech jest jednocześnie przestępstwem (czy to przestępstwem kanonicznym, czy to przestępstwem w świetle prawa cywilnego) - grzesznik musi dodatkowo ponieść karę. I to dotyczy każdego jednego człowieka: czy to biskup, czy ksiądz, czy osoba świecka. Czy w diecezji sosnowieckiej są grzesznicy? Tak, są. Jestem jednym z nich. Czy w diecezji sosnowieckiej są ludzie święci? Tak, są; tak jak w całym Kościele. I mówienie, że to jest diecezja, która jest "przedsionkiem piekła" i całkowicie zdegenerowaną moralnie i duchowo, zwłaszcza duchowni; i że należałoby ją w związku z tym skasować i pozałatwiać sprawę - jest, mówiąc delikatnie, daleko idącym uproszczeniem - mówił arcybiskup Adrian Galbas, będący Administratorem Apostolskim diecezji sosnowieckiej. Wyraził on nadzieję, że diecezja "niebawem" będzie miała biskupa na stałe. Gość Radia eM odniósł się także do doniesień medialnych, jakoby kilku biskupów pomocniczych odmówiło objęcia diecezji sosnowieckiej. Metropolita katowicki przypomniał, że "takich informacji mogłyby udzielić Nuncjatura [Apostolska w Polsce] albo Dykasteria ds. Biskupów, ale są one zobowiązane sekretem papieskim". Spekulacje dziennikarskie są więc, w ocenie arcybiskupa "dobrze klikalnymi bzdurami".

Administrator diecezji sosnowieckiej odniósł się również do sprawy środowej (20 marca 2024 roku) śmierci mężczyzny w mieszkaniu w jednej z sosnowieckich parafii. W komunikacie wydanym na tę okoliczność hierarcha napisał: "Ufam, że wszystkie okoliczności związane z tym wydarzeniem – w tym udział duchownego diecezji sosnowieckiej - zostaną jak najszybciej wyjaśnione. Jesteśmy gotowi do współpracy z organami procesowymi, jak również zostały podjęte wszelkie kroki wymagane w takiej sytuacji przez prawo kościelne. Będą one w odpowiedni sposób kontynuowane". Te słowa powtórzył również na antenie Radia eM, składając kondolencje rodzinie zmarłego i zapewniając o modlitwie. - Jestem pierwszym, który chciałby poznać okoliczności tej sprawy a przede wszystkim poznać odpowiedź na pytanie, czy jest jakiś bezpośredni związek jednego z księży z diecezji sosnowieckiej z tą śmiercią; a jeżeli tak - to jaki. W zależności od tego, jaka będzie odpowiedź na to pytanie, takie będą podejmowane konkretne decyzje; również kanoniczne - wskazał arcybiskup Adrian Galbas.

Metropolita katowicki skomentował również zmiany w strukturach Konferencji Episkopatu Polski. Przypomnijmy, że nowym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski został metropolita gdański abp Tadeusz Wojda, zaś jego zastępcą - wywodzący się z Górnego Śląska metropolita wrocławski abp Józef Kupny. - To wybór dosyć przewidywalny, obaj są ludźmi bardzo wyważonymi, spokojnymi, umiejącymi budować porozumienie. Arcybiskup Tadeusz jest także bardzo dobrym organizatorem a to jest umiejętność bardzo potrzebna w pracy przewodniczącego Konferencji Episkopatu. Mówienie, że to jest ten kto rządzi polskim Kościołem jest bardzo upraszczające. Jego głównym zadaniem jest dobrze "pozbierać" episkopat, dobrze zorganizować jego prace, tak żeby to była robota bardzo sprawna i skuteczna. I tutaj myślę, że ksiądz arcybiskup Tadeusz i jego pierwszy współpracownik, arcybiskup Józef - świetnie się do tego nadają - zakończył arcybiskup.

Marcin Iciek / radioem.pl

Najnowsze

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.

11 kwiecień 2024

Śp. ks. Ernest Mosler

Z przykrością zawiadamiamy, że w wieku 58 lat, w 33. roku kapłaństwa...

10 kwiecień 2024

Abp Galbas: To nie śmierć rozdziela ludzi, ale brak pamięci i brak miłości

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w kościele garnizonowym pw. św. Kazimierza w...

10 kwiecień 2024

Obradowała Rada Kapłańska

Spotkanie odbyło się we wtorek 9 kwietnia w Kurii Metropolitalnej w Katowicach...

09 kwiecień 2024

Abp Galbas: trzy warunki spełniania woli Bożej

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Eucharystia rozpoczęła diecezjalne rekolekcje...