Wspólna droga rozpoczęła się w archikatedrze Chrystusa Króla. Krótkie wprowadzające przemówienie wygłosił ks. Andrzej Nowicki, dziekan dekanatu Katowice-Śródmieście. - Chrystus został skazany na śmierć za nadmiar miłości. Za nazywanie błogosławionymi przegranych, odrzuconych, odsuniętych na dalszy plan, aby nie psuli krajobrazu. Za niszczenie komfortu psychicznego i zadowolenia bylejakością sumień. Za to, że do końca się oddał i do końca ofiarował, ponieważ do końca umiłował, pragnąc zapełnić egzystencjalną pustkę sensem życia - podkreślił.

W swoim przemówieniu zwrócił uwagę na ekumeniczny wymiar nabożeństwa. - Tę Drogę Krzyżową chcemy przeżywać w duchu jedności z naszymi siostrami i braćmi z innych kościołów chrześcijańskich. Razem jako wspólnota ludzi wierzących i szukających drogi do pojednania wspólnie chcemy prosić Boga o dar pokoju w świecie - mówił. 

Następnie uczestnicy wyruszyli na ulice Katowic, aby wspólnie się modlić, rozważając kolejne stacje i śpiewając wielkopostne pieśni. Nabożeństwo zakończyło się w ewangelicko-augsburskiej katedrze Zmartwychwstania Pańskiego.

Biskup Marian Niemiec, gospodarz miejsca, podziękował zgromadzonym za udział we wspólnej modlitwie. - Chciałbym wyrazić moją wdzięczność wszystkim, którzy przygotowali tę Drogę Krzyżową. Brałem w niej udział po raz pierwszy i było to dla mnie bardzo głębokie przeżycie - przyznał.

Na zakończenie uroczystego błogosławieństwa udzielił abp Adrian Galbas wraz z duchownymi innych wspólnot chrześcijańskich.

bd / katowice.gosc.pl

Zobacz galerię zdjęć.

Najnowsze

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.

13 kwiecień 2024

Abp Skworc: Śp. biskup Bednorz niech nadal będzie przykładem

Hierarcha przewodniczył Mszy św. w 35. rocznicę śmierci biskupa Herberta Bednorza.

11 kwiecień 2024

Śp. ks. Ernest Mosler

Z przykrością zawiadamiamy, że w wieku 58 lat, w 33. roku kapłaństwa...

10 kwiecień 2024

Abp Galbas: To nie śmierć rozdziela ludzi, ale brak pamięci i brak miłości

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w kościele garnizonowym pw. św. Kazimierza w...

10 kwiecień 2024

Obradowała Rada Kapłańska

Spotkanie odbyło się we wtorek 9 kwietnia w Kurii Metropolitalnej w Katowicach...

09 kwiecień 2024

Abp Galbas: trzy warunki spełniania woli Bożej

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Eucharystia rozpoczęła diecezjalne rekolekcje...