Podczas Eucharystii przypomniał wszystkim, że w tym kościele przyjął święcenia biskupie pierwszy biskup katowicki, a następnie prymas Polski kard. August Hlond.

Abp Skworc podzielił się z młodzieżą zebraną w kościele kilkoma informacjami na temat katowickiego kościoła poświęconego Apostołom Piotrowi i Pawłowi. – Musimy pamiętać, że ten kościół, to była pierwsza katedra diecezji katowickiej. Tutaj 3 stycznia 1926 został wyświęcony na biskupa katowickiego August Hlond – mówił metropolita katowicki. – W czerwcu tego samego roku papież zamianował go biskupem gnieźnieńskim i poznańskim, i w ten sposób został prymasem Polski – dodał.
Wspominając początki swojej drogi kapłańskiej abp Skworc podzielił się informacją, że właśnie w tym katowickim kościele rozpoczynał swoją posługę. – Dwa lata byłem tutaj wikariuszem (…). Przy parafii również była grupa oazowa. Sam prowadziłem rekolekcje wakacyjne. Dodatkowo powierzono mi opiekę nad młodzieżą pracującą – mówił metropolita katowicki.
Arcybiskup zachęcał młodych w kościele, aby jak najczęściej odwiedzali swoje parafialne świątynie. - Każda Msza św. jest powrotem do Wieczernika. Ostatnia Wieczerza, rozesłanie Apostołów, zesłanie Ducha Świętego, to wszystko miało miejsce w Wieczerniku. Ale nie zapominamy także o tym geście obmycia nóg. To nam przypomina, że Kościół ma rolę służebną (…). Dlatego zachęcam, abyście przebywali w Wieczerniku – mówił do młodych.
Odnosząc się do odczytanej Ewangelii stwierdził, że „w tym Wieczerniku Chrystus dzisiaj pyta nie tylko Piotra, ale każdego z nas: czy miłujesz mnie?”. - Ten dialog kończy się poleceniem: „Pójdź za mną”. To jest zadanie skierowane do każdego z nas. Zachęcam do tego, byście szli za Chrystusem – mówił.
Zachęcał również młodzież, aby świadczyła o Chrystusie wszędzie tam, gdzie są obecni, zwłaszcza na „kontynencie mediów społecznościowych”. - Chcę was prosić, abyście tam pełnili swoją misję, abyście tam dali się rozpoznać, jako misjonarze Chrystusa! Abyście innym mówili: moim Panem jest Jezus! I abyście też tam innych pociągali do Chrystusa – powiedział.
Wraz z młodzieżą zgromadzoną w kościele liturgię celebrowali także ks. Wojciech Ignasiak, który prowadzi w Katowicach rekolekcje oazowe, ks. Andrzej Nowicki, proboszcz parafii św. św. Apostołów Piotra i Pawła oraz duszpasterze parafii.
Rekolekcje oazowe III stopnia skupiają się wokół tajemnicy Kościoła. Codziennie młodzież udaje się w ramach „statio” do innego kościoła, aby tam przeżywać liturgię. Całość rekolekcji trwa 15 dni i jest ułożona według tajemnic różańca świętego.

Najnowsze

25 kwiecień 2024

Podsumowanie Dnia Dobra organizowanego przez Caritas Archidiecezji Katowickiej

- Coraz więcej osób zaczyna czuć, że to jest święto wolontariatu -...

23 kwiecień 2024

Bp Artur Ważny nowym biskupem diecezji sosnowieckiej [aktualizacja]

Do momentu jej kanonicznego objęcia, które będzie miało miejsce 8 maja, administratorem...

20 kwiecień 2024

Wszyscy jesteśmy podarowani

List abp. Adriana Galbasa do księży z okazji Światowego Dnia Modlitw o...

17 kwiecień 2024

Spotkanie dziekanów i wicedziekanów

Księża spotkali się w środę 17 kwietnia w Domu rekolekcyjno-pielgrzymkowym Nazaret w...

17 kwiecień 2024

Nie wiesz co robić? Czyń dobro!

Już po raz trzeci odbył się "Dzień dobra" organizowany przez Caritas Archidiecezji Katowickiej.

13 kwiecień 2024

Abp Galbas przewodniczył liturgii upamiętniającej śp. ks. Franciszka Długosza

Uroczystości symbolicznego pochówku więźnia Dachau odbyły się w Studzionce.