Nawiązując do nazwy spotkania „Emaus” abp Skworc zauważył, że można tę nazwę rozpatrzeć jako spotkanie ze Słowem oraz jako spotkanie z Eucharystią. – Jesteśmy na tym etapie, że Chrystus przyłączył się do nas i Pisma nam wyjaśnia – mówił odnosząc się do liturgii słowa odczytanej podczas Eucharystii.

Sięgając do Dziejów Apostolskich, abp Skworc zacytował św. Piotra, który przypomina, że „trzeba bardziej słuchać Boga, niż ludzi”. Podkreślił, że „tą zasadą Kościół kierował się od zawsze” i, że „obowiązuje ona również w XXI w.”. – Żyjemy w takich czasach, że już czasami nie wiemy kto mówi prawdę, a kto kłamie. Dlatego pojawia się porządkujący głos Kościoła. Także w sprawie ochrony rodziny. Także w sprawie obrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci – powiedział.

Zwrócił uwagę, że „Emaus” to również godzina Eucharystii. – Tutaj poznajemy Chrystusa i mówimy za Tomaszem: „Pan mój i Bóg mój” – stwierdził. – Godzina Eucharystii, godzina łamania chleba. Ten gest jest bardzo wymowny, bo tutaj uczymy się postawy charytatywnej. Bardzo wam dziękuję, że dzielicie się chlebem z potrzebującymi – dodał.

Odnosząc się do odczytanej Ewangelii metropolita katowicki przypomniał słowa Jezusa skierowane do Piotra: „Czy Mnie miłujesz”. – To jest pytanie do nas: Czy miłujesz Mnie? Czy miłujesz Kościół? – mówił. Zachęcił także do tego, aby odpowiedź zawsze była pozytywna. Podziękował także wszystkim obecnym w orzegowskiej świątyni za to, że odpowiedzieli i przyszli na „ucztę Baranka”.

Nawiązał także do pierwszej wizyty Jana Pawła II w Ojczyźnie i jego słów na Placu Zwycięstwa w Warszawie. – To było wielkie „bierzmowanie narodu” – mówił abp Skworc. Odwołując się do przeżywanego kolejnego roku duszpasterskiego poświęcone Duchowi Świętemu przypomniał, to mamy działać w oparciu o charyzmaty jakimi zostaliśmy obdarzeni. – Mamy zmieniać świat. Przemieniać oblicze tej ziemi, by było więcej pokoju, sprawiedliwości. Nie możemy mówić, że nic od nas nie zależy. Wiele zależy – powiedział. – Przez wasze rodziny możecie zmieniać oblicze ziemi – apelował do uczestników Dnia Wspólnoty.

Przed Eucharystią zebrani w kościele mogli wysłuchać kilku słów o historii miejsca, w którym się znajdują. Na temat kościoła i jego dziejów opowiadał ks. Ryszard Nowak, proboszcz parafii w Orzegowie, a także wieloletni moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie. Rodziny Domowego Kościoła odmówiły także modlitwę w intencji rodzin przez wstawiennictwo św. Michała, patrona parafii. Swoje słowo skierował do zebranych także ks. Waldemar Maciejewski, obecny moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie oraz ks. Krzysztof Jarczyk, moderator Domowego Kościoła.

Po Eucharystii odczytano także List Jedności, który zostanie skierowany na ręce papieża Franciszka oraz modlono się o beatyfikację Czcigodnego Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.

Rodziny zrzeszone w Domowym Kościele archidiecezji katowickiej corocznie spotykają się w okresie wielkanocnym na Dniu Wspólnoty „Emaus”. Corocznie spotkanie to ma odbywa się w innej parafii archidiecezji i gromadzi około tysiąca osób rozwijających swoją duchowość wg charyzmatu Ruchu Światło-Życie.

Najnowsze

20 lipiec 2024

Abp Adrian Galbas u Karmelitów Bosych w Czernej

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię podczas 26. Ogólnopolskiego Spotkania...

14 lipiec 2024

Abp Galbas: Człowiek, który nie odpoczywa, coraz słabiej widzi sens tego co robi

Pszczelarze z archidiecezji katowickiej spotkali się na Mszy św. polowej na polanie...

12 lipiec 2024

Kondolencje i modlitwa

Abp Adrian J. Galbas SAC przekazuje kondolencje rodzinie zmarłego górnika KWK Rydułtowy...

07 lipiec 2024

Piękna modlitwa odrzuconych

Homilia abp. Adriana Galbasa, wygłoszona 7 czerwca w Raszczycach podczas Eucharystii z...

06 lipiec 2024

Nigdy nie tracić nadziei

Homilia abp. Adriana Galbasa wygłoszona 6 czerwca na Jasnej Górze podczas 59...

02 lipiec 2024

Abp Galbas w Tuchowie: Bez miłości nasze apostolstwo będzie bezduszne

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. odpustowej w Bazylice pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi...