III Archidiecezjalna Pielgrzymka Osób Chorych, Niepełnosprawnych i ich Rodzin do Lourdes wyruszyła w niedzielę późnym wieczorem z dworca PKP w Katowicach. Na drogę pobłogosławił ich abp Wiktor Skworc, natomiast bp Marek Szkudło towarzyszy pielgrzymom całą drogę.

380 osób udało się specjalnym pociągiem do Lourdes. W ciągu około 36 godzin pokonają blisko 2500 km. Skład, którym się poruszają ma blisko 400 m długości (w sumie 14 wagonów) i ciągnie go lokomotywa o mocy 2600 KW.

Do pielgrzymów dotrze także metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, który zawierzy Bożej Opatrzności całą archidiecezję podczas Mszy św. w Grocie Massabielskiej, w czwartek 9 maja, o godz. 8.30. – Mamy nadzieję, że pielgrzymi po bogatych doświadczeniach duchowych powrócą szczęśliwie do domów i rodzin, by opowiadać o tym czego doświadczyli – mówił na katowickim dworcu abp Skworc.

Arcybiskup podkreślił, że „wyprawa jest wymagająca”, ale pielgrzymi „mają dobrą opiekę i z ludzkiej strony, i ze strony Bożej”, gdyż będąc podzielonymi na mniejsze grupy mają zapewnioną opiekę kapłanów, którzy również udają się do Francji oraz pracowników spółek kolejowych, dzięki którym przejazd pociągu przez kilka państw europejskich jest możliwy.

Tegoroczna pielgrzymka pociągiem do Lourdes to już trzeci tego rodzaju wyjazd zorganizowany przez archidiecezję katowicką. W tegorocznej edycji uczestniczy 380 osób. Pielgrzymi wrócą pociągiem do Katowic w poniedziałek, 13 maja we wczesnych godzinach porannych.

Najnowsze

26 wrzesień 2023

Zmarł abp Stanisław Szymecki (1924-2023)

Arcybiskup senior Archidiecezji Białostockiej  odszedł do wieczności we wtorek, 26 września, w...

25 wrzesień 2023

Imieniny abp. seniora Damiana Zimonia

We wtorek 26 września swoje imieniny obchodzi abp senior Damian Zimoń.

23 wrzesień 2023

Abp Galbas do mężczyzn: Dajcie się nająć Gospodarzowi Winnicy!

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. z udziałem uczestników 7. „Męskiego Oblężenia” Jasnej...

23 wrzesień 2023

Bp Olszowski do szafarzy: Nasze zadanie to dbać o glebę swojego serca

Około 80 szafarzy z archidiecezji katowickiej pielgrzymowało do Pszowa. 

23 wrzesień 2023

Abp Galbas o śp. bp. Janie Wieczorku

– Z gorliwością wypełniał swoje kapłańskie, a potem biskupie obowiązki –  powiedział...

22 wrzesień 2023

Wspólnota neokatechumenalna rozpoczęła nowy rok formacyjny

Eucharystii sprawowanej w katedrze Chrystusa Króla, 20 września, przewodniczył abp Adrian Galbas.