III Archidiecezjalna Pielgrzymka Osób Chorych, Niepełnosprawnych i ich Rodzin do Lourdes wyruszyła w niedzielę późnym wieczorem z dworca PKP w Katowicach. Na drogę pobłogosławił ich abp Wiktor Skworc, natomiast bp Marek Szkudło towarzyszy pielgrzymom całą drogę.

380 osób udało się specjalnym pociągiem do Lourdes. W ciągu około 36 godzin pokonają blisko 2500 km. Skład, którym się poruszają ma blisko 400 m długości (w sumie 14 wagonów) i ciągnie go lokomotywa o mocy 2600 KW.

Do pielgrzymów dotrze także metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, który zawierzy Bożej Opatrzności całą archidiecezję podczas Mszy św. w Grocie Massabielskiej, w czwartek 9 maja, o godz. 8.30. – Mamy nadzieję, że pielgrzymi po bogatych doświadczeniach duchowych powrócą szczęśliwie do domów i rodzin, by opowiadać o tym czego doświadczyli – mówił na katowickim dworcu abp Skworc.

Arcybiskup podkreślił, że „wyprawa jest wymagająca”, ale pielgrzymi „mają dobrą opiekę i z ludzkiej strony, i ze strony Bożej”, gdyż będąc podzielonymi na mniejsze grupy mają zapewnioną opiekę kapłanów, którzy również udają się do Francji oraz pracowników spółek kolejowych, dzięki którym przejazd pociągu przez kilka państw europejskich jest możliwy.

Tegoroczna pielgrzymka pociągiem do Lourdes to już trzeci tego rodzaju wyjazd zorganizowany przez archidiecezję katowicką. W tegorocznej edycji uczestniczy 380 osób. Pielgrzymi wrócą pociągiem do Katowic w poniedziałek, 13 maja we wczesnych godzinach porannych.

Najnowsze

19 czerwiec 2024

Wakacyjne wyjazdy rekolekcyjne

W archidiecezji katowickiej nie brakuje inspirujących inicjatyw adresowanych do dzieci i młodzieży. 

16 czerwiec 2024

List Konferencji Episkopatu Polski w sprawie ochrony życia

"Wyrażamy wielki szacunek i uznanie dla matek, które z miłością służą życiu...

14 czerwiec 2024

Abp Galbas: na żadnym targowisku świata nie ma stoiska z nadzieją

Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w ośrodku w Gorzycach z okazji 40-lecia...

12 czerwiec 2024

Cykl wykładów dla nowych administratorów

Przez trzy dni księża uczestniczyli w spotkaniach dotyczących zarządzania parafią

12 czerwiec 2024

Orędownicy na trudne czasy

25 lat temu Jan Paweł II wyniósł na ołtarze ks. Józefa Czempiela i ks...

10 czerwiec 2024

Spotkanie z żywym Bogiem

W niedzielę 9 czerwca do katowickiej katedry pielgrzymowały dzieci, które w tym roku po...