W sobotę, 27 lutego br. ośmiu akolitów Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach otrzyma święcenia diakonatu. Uroczystości odbędą się równolegle w trzech parafiach.

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc udzieli święceń w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Katowicach – Murckach. W parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Pannny  w Chorzowie Batorym święceń udzieli biskup pomocniczy Grzegorz Olszowski, a w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rudzie Śląskiej – Bykowinie biskup pomocniczy Marek Szkudło. Wszystkie uroczystości rozpoczną się o godz. 10.00.

Kandydaci do święceń diakonatu w dniach 21-27 lutego przygotowują się do nich przez uczestnictwo w rekolekcjach w Bystrej. W komunikacie odczytanym w parafiach archidiecezji katowickiej abp Skworc napisał m. in.: „Kandydatów polecam serdecznej modlitwie wszystkich wiernych; módlmy się także w intencji pozostałych alumnów naszego Seminarium oraz o nowe, święte powołania do służby w Kościele”.

Jak podaje Katechizm Kościoła Katolickiego, są trzy stopnie sakramentu święceń: święcenia biskupie, święcenia prezbiterów oraz święcenia diakonów. W  Konstytucji dogmatycznej o Kościele „Lumen Gentium” ojcowie Soboru Watykańskiego II wyjaśnili, że święcenia diakonatu są udzielane „nie dla kapłaństwa, lecz dla posługi”. Przy święceniach diakonatu tylko biskup wkłada na kandydata ręce. Oznacza to, że diakon jest specjalnie związany z biskupem w zadaniach swojej „diakonii”. Zgodnie z Katechizmem, do diakonów należy między innymi asystowanie biskupowi i prezbiterom „przy celebracji Boskich misteriów, szczególnie Eucharystii”, jej udzielanie, głoszenie Ewangelii i przepowiadanie, prowadzenie pogrzebu i poświęcanie się różnym posługom miłości.

W załączeniu:
- 2 plik audio [mp3] – Rzecznik Archidiecezji Katowickiej – ks. Tomasz Wojtal – diakonat
- 1 foto [jpeg] – święcenia diakonatu [podpis: Biuro Prasowe Archidiecezji Katowickiej]

Pobierz pliki

29-11-2023

Kondolencje

Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci górników - w kopalni Staszic-Wujek w Katowicach oraz kopalni Sobieski w Jaworznie.

26-11-2023

Fot. Roman Koszowski /Foto Gość

Uroczystość nałożenia paliusza metropolicie katowickiemu

W Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata nuncjusz apostolski w Polsce, abp Antonio Filipazzi nałożył paliusz na ramiona abp. Adriana Galbasa.

26-11-2023

Fot. Roman Koszowski /Foto Gość

Abp Galbas: Ten dzień jest dla mnie także chwilą szczególnego związku z Kościołem

Słowo metropolity katowickiego wygłoszone na zakończenie uroczystości nałożenia paliusza.

26-11-2023

Fot. ks. Tomasz Wojtal

Spotkanie z nuncjuszem apostolskim

Podczas spotkania z biskupami z Katowic abp. Antonio Guido Filipazzi zapoznał się z sytuacją diecezji oraz całej metropolii.

26-11-2023

Fot. Marta Sudnik-Paluch /Foto Gość

Abp Galbas: Samotność jest antyprzejawem królestwa Bożego, które polega na bliskości

Grupa 33 obchodziła w tym roku swój odpust pod hasłem"Niesamotni samotni". To także 29. rocznica istnienia tej formacji.

23-11-2023

Nałożenie paliusza metropolicie katowickiemu

W katowickiej katedrze, w Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata podczas Mszy św. o godz. 12.00 nuncjusz apostolski nałoży paliusz abp. Adrianowi Galbasowi.

CZWARTEK,
30 listopada 2023 roku
ŚWIĘTO ŚW. ANDRZEJA, APOSTOŁA #
Kolor czerony

Słowo na dzisiaj

Mt 4, 18-22 | Przechodząc obok Jeziora Galilejskiego, Jezus ujrzał dwóch braci: Szymona, zwanego Piotrem, i brata jego, Andrzeja, jak zarzucali sieć w jezioro; byli bowiem rybakami. I rzekł do nich: «Pójdźcie za...

ROCZNICA ŚMIERCI:
1931 † Henryk Rduch
1932 † Józef Knosała
1948 † Edward Adamczyk
1973 † Edmund Łukaszek
1978 † Wojciech Urban
1981 † Teofil Jamrozy

ROCZNICA URODZIN:
1952 - ks. Tadeusz SKRZYPCZYK
1964 - ks. Andrzej KOCH
1970 - ks. Grzegorz KAPUT
1982 - ks. Michał WALA

UWAGA

Kuria Metropolitalna w Katowicach
czynna od poniedziałku do piątku
w godz. 9.00-15.00
z wyjątkiem świąt i uroczystości.

Materiały dla rodzin