Do postawy świadków wzywał zebranych na Mszy św. bp Grzegorz Olszowski podczas homilii. – Świadek to osobna obecna przy jakimś wydarzeniu i mogąca o nim opowiedzieć podaje Słownik Języka Polskiego – tłumaczył kaznodzieja. – W tym sensie nie możemy być dosłownie świadkami zmartwychwstania, ale możemy być świadkami Zmartwychwstałego i do tego jesteśmy wezwani – dodał.

Podkreślił, że szczególnym wyrazem świadectwa jest pokój. – Pan Jezus przychodzi z darem pokoju. Zalęknionym, przestraszonym mówi: „Pokój Wam”. To właśnie pokój Zmartwychwstałego ma wypełniać moje serce. Mimo pojawiających się trudności, lęków, przeciwności. Pokój w tym świecie pozbawionym pokoju. To ma być świadectwo o Zmartwychwstałym – mówił bp Olszowski.

– Jezus, zmartwychwstały Pan obdarza nas darem pokoju i wlewa w nasze serca paschalną radość. Módlmy się by te dary pogłębiały naszą wiarę, wierność w powołaniu i chrześcijańskie świadectwo życia – mówił wprowadzając do Eucharystii ks. Jan Smolec, kanclerz katowickiej kurii.

Życzenia bp Markowi Szkudle w imieniu zebranych w krypcie katedry złożył ks. Adam Pawlaszczyk, redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”. – Obyś szedł zawsze tam, gdzie Twoja wrażliwość, pobożność, cierpliwość i pokora będą streszczały Ewangelię – mówił.

Metropolita katowicki powitał także obecnego na Eucharystii o. Zdzisława Kijasa OFMConc z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, któremu podziękował za pracę przy trwających procesach beatyfikacyjnych Sług Bożych: ks. Franciszka Blachnickiego oraz ks. Jana Machy.

Raz w miesiącu z udziałem biskupów jest sprawowana Eucharystia w intencji solenizantów pracujących w kurii metropolitalnej oraz innych instytucjach archidiecezjalnych. W kwietniu w sposób szczególny modlono się podczas tej Mszy św. w intencji bp. Marka Szkudło.

Najnowsze

16 maj 2022

Urodziny Metropolity katowickiego

W czwartek 19 maja swoje kolejne urodziny obchodzi abp Wiktor Skworc. Polecamy...

14 maj 2022

Święcenia prezbiteratu

8 kapłanów w sobotę 14 maja zyskała archidiecezja katowicka. Święcenia przyjęli z...

13 maj 2022

Posługa neoprezbiterów powinna być omodlona

– Posługa neoprezbiterów powinna być omodlona – powiedział w Radiu eM abp...

12 maj 2022

Spotkanie kurialne

W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbyło się spotkanie pracowników kurialnych i instytucji diecezjalnych.

11 maj 2022

List do pielęgniarek i położnych

Abp Skworc wystosował specjalny list z okazji przypadającego 12 maja Międzynarodowego Dnia...

11 maj 2022

Święto ogniowe w Żorach

Metropolita katowicki w 320. rocznicę pożaru z 1702 roku przewodniczył Mszy św...