Do postawy świadków wzywał zebranych na Mszy św. bp Grzegorz Olszowski podczas homilii. – Świadek to osobna obecna przy jakimś wydarzeniu i mogąca o nim opowiedzieć podaje Słownik Języka Polskiego – tłumaczył kaznodzieja. – W tym sensie nie możemy być dosłownie świadkami zmartwychwstania, ale możemy być świadkami Zmartwychwstałego i do tego jesteśmy wezwani – dodał.

Podkreślił, że szczególnym wyrazem świadectwa jest pokój. – Pan Jezus przychodzi z darem pokoju. Zalęknionym, przestraszonym mówi: „Pokój Wam”. To właśnie pokój Zmartwychwstałego ma wypełniać moje serce. Mimo pojawiających się trudności, lęków, przeciwności. Pokój w tym świecie pozbawionym pokoju. To ma być świadectwo o Zmartwychwstałym – mówił bp Olszowski.

– Jezus, zmartwychwstały Pan obdarza nas darem pokoju i wlewa w nasze serca paschalną radość. Módlmy się by te dary pogłębiały naszą wiarę, wierność w powołaniu i chrześcijańskie świadectwo życia – mówił wprowadzając do Eucharystii ks. Jan Smolec, kanclerz katowickiej kurii.

Życzenia bp Markowi Szkudle w imieniu zebranych w krypcie katedry złożył ks. Adam Pawlaszczyk, redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”. – Obyś szedł zawsze tam, gdzie Twoja wrażliwość, pobożność, cierpliwość i pokora będą streszczały Ewangelię – mówił.

Metropolita katowicki powitał także obecnego na Eucharystii o. Zdzisława Kijasa OFMConc z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, któremu podziękował za pracę przy trwających procesach beatyfikacyjnych Sług Bożych: ks. Franciszka Blachnickiego oraz ks. Jana Machy.

Raz w miesiącu z udziałem biskupów jest sprawowana Eucharystia w intencji solenizantów pracujących w kurii metropolitalnej oraz innych instytucjach archidiecezjalnych. W kwietniu w sposób szczególny modlono się podczas tej Mszy św. w intencji bp. Marka Szkudło.

Najnowsze

20 maj 2024

Zmiany personalne w archidiecezji katowickiej

Sekretarzem i kapelanem metropolity katowickiego został mianowany Ks. Sławomir Tupaj.

20 maj 2024

Pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich

W niedzielę 26 maja 2024 roku odbędzie się tradycyjna pielgrzymka do sanktuarium Matki...

19 maj 2024

Abp Galbas do małżonków: bez miłości są samotne żony i nie mniej samotni mężowie

Metropolita katowicki przewodniczył liturgii, podczas której ponad 900 par odnowiło przyrzeczenia małżeńskie.

17 maj 2024

Zaproszenie abp. Adriana Galbasa na Pielgrzymkę mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich

Pielgrzymka pod hasłem "Jestem w Kościele", odbędzie się w niedzielę 26 maja.

14 maj 2024

Pielgrzymka pracowników Kurii Metropolitalnej w Katowicach

Pielgrzymi nawiedzili sanktuarium sanktuarium św. Rity w Głębinowie i sanktuarium św. Jacka...

14 maj 2024

Kondolencje

Abp Adrian Galbas zapewnia o bliskości rodziny ofiar w kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie oraz w...